WordPress, WordPress, WordPress, muud sõna enam ei kuulegi kui juttu on kodulehtedest. Kes sa oled või mis sa oled? Kus sa tuled ja miks inimesed kutsuvad sind vabavaraks. Mis on sinu eesmärk? Miks nii paljud inimesed üle kogu maailma ihkavad sind? Miks oled sa nii võimas ja ilus? Ja nii võibki küsimusi edasi küsima jääda. Aga mis on siis WordPress (edaspidi WP)?

 

Isiklikust kogemusest, mida ma saan öelda?! Mulle meeldivad lihtsasti kasutatavad ja geniaalsed asjad. Just nagu seda oli Steve Jobsi aegne Apple toodang. WordPressi kasuks räägib siinkohal see, et selle toote edu taga ei ole ainult üks tugisammas vaid väga suur hulk programmeerimishuvilisi üle kogu maailma. Kui sa oled juba WP kasutaja, siis ilmselt sinagi tead ja oled kohanud seda. Kuid kui oled uus siis ära muretse, ma valgustan sind hästi lihtsas keeles, miks WP on imeline.

Mis on WordPress?

Läheme algusesse, WordPress on lihtsalt üks sisuhaldustarkvara (inglise keeles lühend CMS), mille peal “jookseb” koduleht.
Alles hiljuti, umbes 10 aastat tagasi oli WP kasutuses ainult blogide pidamise platvormina. Seda eelkõige sellepärast, et see aeg oli blogimine väga populaarne tegevus. Täna on WP blogipidamise kõrval ka ükskõik mis laadi kodulehe mootoriks, vedades väga suuri ja võimsaid veebilehti väga erinevatest valdkondadest. Saad mõnedega neist tutvuda meie kodulehel: 14 maailmakuulsat kaubamärki, mis kasutavad WordPressi.

Kui rääkida tehnilises keeles, siis on WP tarkvara “jupp”, mis on ehitatud PHP-le ja MySQL-ille. Need väljendid ei ütle enamusele väga midagi ja väga ei peagi esialgu. Kuid WP teeb selles olukorras eriliseks see, et see tarkvara jupp või siis skript on kõigile avatud.

Aga mida tähendab, et kõigile avatud?

See tähendab, et nendele eelnevalt nimetatud väljenditele (PHP ja MySQL) spetsialiseerunud tarkvaraarendaja võib kopeerida WP algkoodi ja seda iseseisvalt muuta, tehes seda siis tugevamaks ning sealjuures ka paremaks. Võrdluseks näiteks Microsofti tarkvara on suletud tarkvara ehk selle arendamisele pääseb ligi ainult väga väike hulk spetsialiste. Tulemust ilmselt paljud PC arvutite kasutajad on kogenud…

Vabavara ehk open source

WP sai alguse 2003 aastal ja sellest ajast peale on selle populaarsus aina kasvanud. Eriti kiiresti just viimastel aastatel, mil selle sisuhaldustarkvara peal elab 2017 seisuga 70 miljoni kodulehte, mis on veerand kogu interneti avarustes “elavatest” kodulehtedest.
Selle aja jooksul on mitmeid teisi analooge üritanud turul konkureerida WP-ga kuid enamus neist on tänaseks päevaks ajaloo prügikastis.

WP on nii pikalt ilmselt püsinud seetõttu, et tema kasutamine on läinud ainult lihtsamaks, kuid võimalused laiemaks. Sealjuures jälgides kõige kõrgemaid ja paremaid veebide ehitamise tavasid ning standardeid.
Kõlab uskumatult aga nii on. WP sobib nii algajale kui ka täielikule professionaalile.

Kas WP on tänaseks valmis ja nö täitnud selle loojate visiooni? Kindlasti on! Ja see leiutis on selle loojatele toonud palju tunnustust ning mitmed neist teinud multimiljonärideks. Kuid siiski see sisuhaldus tarkvara areneb ja areneb ning muutub suuremaks ja tugevamaks peale igat uuendust.

Kaasautoriteks olevad arendajad üle kogu maailma jätkavad selle imelise toote arendamist iga päev, seega võib eeldada, et selle populaarsus kasvab veel märgatavalt. Kuigi see toode nn kasvab koguaeg ei ole see siiski mõni prototüüp, mis kunagi võibolla valmis saab. See on valmis toode ja juhul kui sa juba selle kasutaja pole, siis soovitan selle kasutamisega alustada kindlasti täna.

Miks WordPress on “tasuta” ja kas ikka on?
kui palju maksab koduleht

Miks panin ma sõna tasuta jutumärkidesse. Seda sellepärast, et päris tasuta asju pole ju tegelikult olemas ja mingil moel sa pead ikkagi raha maksma, kui soovid omale teha kodulehte.
Jah, sa võid minna www.wordpress.org ja laadida sealt alla tasuta tarkvara, mis on ka tõesti tasuta. Võid selle ka oma enda arvutis käivitada ja sinna ka kena blogi või kodulehe püsti panna. Kuid kui see on su arvutis, siis pole kodulehest väga suurt kasu.

Sede on ju vaja teiste inimesteni ka viia. Siin juba tulebki esimene kulukoht, mis näitab, et päris tasuta sa omale WP kodukat internetti püsti ei pane.
Selleks, et koduleht internetti panna tuleb sul osta omale domeen ehk ülekantud tähenduses maja aadress ning kodulehe majutus serveriteenuse näol. See on ülekantud tähenduses krunt, kuhu oma maja võid paigaldada/ehitada.

Need 2 kulutust WP kodulehe loomiseks internetti on möödapääsmatud ja seega pole WP päris tasuta juba siin punktis.

Teine koht, kus pead suure tõenäosusega maksma on mõni WP teema, mida soovid kasutada oma kodulehe kujundamisel ja funktsionaalsuse loomisel. Õnneks on nende arendajate hulk samuti väga suur ning võid suhteliselt väikese raha eest saada juba väga pilkupüüdva kodulehe teema, millele oma sisu ja pildid paigutada.
Ehk siis kuigi WP enda tarkvara on tasuta ilma mingisuguste trikkideta, siis pead ikkagi arvestama, et kui WP kodukat plaanid pead kulureaga oma rahaasjades siiski arvestama.

Vastus sellele, miks WP ise on tasuta tarkvara on see, et selle arendamisega tegeleb väga suur hulk arendajaid, kes pole ühegi konkreetse firma palgal. Seega ei kuulu ka WordPress ühele konkreetsele firmale või isikule. Selle tulemusel ei saa ka selle eest raha küsida. “Simple is that” nagu kõik muu WP-ga seonduv. 🙂

Miks peaks kasutama WordPressi?

Selle kohta oleme oma kodulehel avaldanud ka juba ühe artikli, kus saad soovi korral pikemalt lugeda: 5 PÕHJUST, MIKS SINU KODULEHT PEAKS KASUTAMA WORDPRESSI. Seal loetleme üles 5 peamist eelist ja vaimustavat omadust.

Põhilised argumendid on need, et see tarkvara on lihtne ja tihtipeale lihtsuses peitubki võlu. Lisaks lihtsusele on WP disainitud väga kõrgete veebistandardite järgi, mis teeb selle peal olevad kodulehed otsingumootorite sõbralikuks. Seda on siis eelkõige vaja, et googeldades paremini esile tõusta ja seeläbi rohkem liiklust/kliente oma kodulehele saada. Kindlasti väga oluline on ka see, et WP arendajate hulk maailmas on väga suur ja kui vajad kedagi, kes sinu lehte spetsialistina edasi või midagi juurde arendaks, siis pole selle isiku leidmine just kuigi keerukas.
Kui paned panused oma virtuaalse identiteedi arendamisel WP peale, siis on ka väga oluline, et see oleks jätkusuutlik ning seda kindlasti ka WP on. Eriti kuna selle populaarsus kasvab ja arendustegevus toimub täie hooga edasi.

Kokkuvõtteks

Usun, et said pisut aimu, mis “imeloom” see WP on ja miks ta on nii populaarne. Kindlasti soovitan oma plaanitava kodulehe loomist just sellele platvormile, sest see on elujõuline ja kiiresti arenev tarkvara. Samas ei arene see selles suunas, et seda võimalikult keerukaks muuta vaid vastupidi on WP-d hoopis väga lihtne kasutada. Kuid samal ajal on väga võimekas sisuhaldustarkvara, mida kasutab juba veerand kogu maailma kodulehtedest.

Kui sul veel pole kodulehte aga sooviksid seda, siis võta ühendust ja mõtleme koos hea lahenduse välja.

Tänan lugemast ja loodan, et see aeg tasus end ära 🙂

KUI SUL ON KÜSIMUSI ANTUD TEEMAL VÕI NÄITEKS VAJA KODULEHTE, SIIS VÕTA ÜHENDUST

Loe veel:

14 maailmakuulsat kaubamärki, mis kasutavad WordPressi

Wordpress on imeline ja võibolla on see ka põhjus, miks seda kodulehe sisuhaldustarkvara kasutab tänaseks päevaks juba üle 25% kogu interneti avarustes olevatest kodulehtedest. Kuna Wordpress oli oma algupärases formaadis blogide platvorm, siis on kohati jäänud see...