Kui sa tahad, et sinu kodulehte külastaks rohkem huvilisi, siis on WordPressi SEO teemal enda harimine väga oluline. Kahjuks on enamus sellist tüüpi õpetused väga keerulised ja tehnilised ning tavakasutaja jaoks neist arusaamine üsna tagasihoidlik.

Selleks, et suurendada oma kodulehe liiklust ei pea omandama kohe kõrgtasemelisi SEO temaatilisi teadmisi. Piisab ka kui algatuseks õpid ära parimad praktikad ja rakendad neid oma kodulehel.

Allolevatest punktidest saadki teada, mis on mõned põhilised alustalad kodulehe SEO jaoks ja kuidas sa ise saad neid  parandada ning arendada.

Sa oled võibolla kuulnud spetsialistide ütlust või lugenud mõnest meie artiklist, et WordPress on SEO sõbralik. See on ka üks põhjus, miks WordPressi kodulehed on saanud nii populaarseks, et seda kasutab juba veerand kogu maailma kodulehtedest oma sisuhaldustarkvarana.

Loe meie artiklit: 5 PÕHJUST MIKS SINU KODULEHT PEAKS KASUTAMA WORDPRESSI

WordPressi loojad ja arendajad töötavad igapäevaselt selle nimel, et hoida algkood just selline, mis jälgiks parimaid praktikaid ning aitaks kasutajatel saada parim SEO tulemus. Sellest aga ainult ei piisa, et WordPressi arendajad seda teevad. On olemas palju erinevaid nippe, mida saad ka sina kasutada oma kodulehel, et paremini optimeerida kodulehte ja saada rohkem külastajaid=raha.


Mis on SEO?

Sõna SEO on lühend inglise keelsetest sõnadest: Search Engine Optimization (Otsingumootori Optimeerimine). See on lühend, mis peab iga kodulehe omaniku jaoks olema kuidagimoodi tuttav. Seda näiteks sellepärast, et väga suur osa meie kodulehe liiklusest tuleb just läbi otsingumootorite. Otsingumootori jaoks oma kodulehe optimeerimine ei ole mingitmoodi trikitamine või selle süsteemi petmine. See on pigem oma kodulehe tegemine lihtsasti arusaadavaks ja leitavaks otsingumootori robotitele, kes kogu internetti koguaeg läbi kammivad. Otsingumootor nagu näiteks Google teeb vastutasuks seda, et kui keegi otsib sinu kodulehega seotud teemat, siis tõstab ta sinu sisu ja kodulehe otsingumootoris võimalikult ülesse. See omakorda toob liikluse ja potentsiaalsed kliendid sinu kodulehele.


Miks on SEO oluline?

Google ja teised omataolised otsingumootorid kasutavad kodulehtede reastamiseks väga keerulisi algorütme saamaks aru kodulehtede sisust ja väärtusest otsija jaoks otsingumootori peamine eesmärk on otsijale kuvada kõige paremini sobiv sisu kõige esimesena.

Näiteks: kui keegi otsib, kuidas teha kikerherne kotlette, siis peab ta saama kõige parema vastuse esimesena. Siin on oluline, et otsingu esimest tulemust avades ei oleks seal kodulehel hoopis informatsioon kikerherneste kasvatamise vms kohta.

Kui sinu kodulehe sisu ei ole optimeeritud, siis ei tea otsingumootor, mis on selle kodulehe sisu ja kuidas seda reastada ning sellepärast läheb see kohe ka automaatselt tahapoole. See aga omakorda kahandab võimalike klientide sinuni jõudmist märgatavalt. Seega on ülimalt oluline kõigile veebilehe omanikele, kellel on soov oma klientide arvu kasvata, ka hoida koduleht võimalikult hästi optimeeritud otsingumootori jaoks.

Õpi lihtsalt ära mõned SEO trikid ning nõuanded ja juba on su koduleht kordades parem kui jätad lehe üldse optimeerimata.

Algteadmised WordPress SEO-s

SEO tegemises võib minna väga spetsiifiliseks aga see pole alati ilmtingimata vajalik, vähemalt mitte esimese sammuna. Õpi lihtsalt ära mõned SEO trikid ning nõuanded ja juba on su koduleht kordades parem kui jätad lehe üldse optimeerimata.

1. Kontrolli oma kodulehe nähtavuse seadeid

WordPressil on sisseehitatud funktsioon, mis võimaldab kodulehe teha nähtamatuks otsingumootorite jaoks. Seda kasutatakse peaasjalikult siis, kui kodukas on alles arendusetapis ja kõik pole veel valmis, et külastajaid vastu võtta.

Kuna tegu on ühe väikese “linnukesega” seadete lehel, siis võib selle muutmine kogemata ununeda pärast seda, kui koduleht on tegelikkuses juba valmis avalikustamiseks.

See tuleb hästi välja kui sa peaksid pilgu heitma Google Analyticsi lehele ja märkad, et läbi otsingumootori ei jõua sinu lehele mitte kedagi. See on ilmselge märk sellest, et see “linnuke” on ära võtmata ja sinu WordPressi koduleht on sisuliselt olukorras, kus uks on kinni Google robotite jaoks.

Seda muuta või kontrollida on väga lihtne.

 Mine oma WordPressi adminni keskkonnas Settings -> Readingpage

Sa pead pisut allapoole kerima ja seal näed “Search Engine Visibility” rida.

Seal on kirjas “Discourage search engines from indexing this site”. Veendu, et selle ees olevas kastis ei oleks linnukest. Kui on, siis eemalda see ja vajuta “Save Changes” nuppu.

2. Kasuta SEO sõbralikku URL-i oma WordPressi kodulehe lehtedel

SEO sõbralik URL sisaldab sõnu, mis väga selgelt selgitavad, mida antud lehekülg sisaldab ja seda on lihtne lugeda nii inimesel kui ka otsingumootori robotil.

Mõned näited SEO sõbralikest URL-idest:

https://highwaymedia.ee/8-marki-et-sinu-wordpressi-lehte-on-hakitud/

https://highwaymedia.ee/kas-tead-kui-palju-kliente-kaotad-kui-sinu-koduleht-ei-ole-mobiilne/

Oluline on siin märgata, et kasutaja, kes seda lehte plaanib vaadata, saab juba selge ülevaate, mida see sisu võib sisaldada.

Aga mis on siis see mitte SEO sõbralik URL?

https://highwaymedia.ee/?p=10467

https://highwaymedia.ee/archives/123

Siin märkad, et URL sisaldab numbreid, kirjavahemärke jms ning kasutajal pole võimalik aru saada, mis lehega tegu on.

Kasutades SEO sõbralikke URL-e oma kodulehel, siis saad alati parema positsiooni otsingumootorite tulemustes võrreldes nendega, kes sedapraktikat ei kasuta.

Siin on sulle kasulik juhend, kuidas saad kontrollida, mis tüüpi URL-i linke kasutab sinu WordPressi koduleht. Selleks mine kodulehe administraatori vaates vasakul tulbas olevasse plokki: Settings » Permalinks
Vali sealt õige sobiv valik ja seejärel salvesta vajutades ‘Save Changes’ nuppu.

Tähelepanu! Kui sinu leht on juba toimiv ja sa näiteks jagad erinevaid linke/postitusi ka sotsiaalmeedias, siis ära mine neid seadeid ise muutma vaid pöördu spetsialisti poole. Vastasel juhul kaotab sotsiaalmeediasse jagatav oma väärtuse, kuna need lingid ei vii enam kuhugi, mis enne seda muudatust on sinna jagatud.

Parim WordPressi SEO plugin

Üks suurimaid võlusid WordPressi juures on, et sellele saab juurde liita kõiksugu erinevaid lisaprogramme või siis teise sõnaga pluginaid. SEO pluginad ei ole siinkohal erandiks.

Pisut halb on  aga tõsiasi, et WordPressi SEO pluginate arv on suur ja sealt algajal leida just see õige võib olla korralik peavalu.

Altpoolt leiad mõned soovitused pluginatele, mis on väga laialt kasutatud ja mis kõige parem, neid on võimalik täiesti tasuta kasutada.

3. Vali omale parim WordPressi SEO plugin

Kui jõuab kätte aeg, kus pead valima omale parimat SEO pluginat siis loodan, et jõuad välja kahe kõige populaarsema juurde, mille vahel pead valima. Nendeks on Yoast SEO või All in One SEO Pack.

Need mõlemad on väga head valikud ning soovitan mõlemat kahe käega. Ise kasutan Yoast SEO pluginat ja see teeb ära kõik mis mul vaja. Lisaks on selle kasutamine tehtud väga lihtsasti arusaadavaks ka mitte SEO spetsialistile.

5. Lisa XML Sitemaps oma WordPress kodulehele

XML sitemap on inglisekeelne väljend ühest spetsiaalsest failist, kus on nimekiri kõigist sinu kodulehel olevatest lehekülgedest. Seda on vaja selleks, et otsingumootorid leiaksid ülesse lihtsasti kogu sinu kodulehe sisu.

XML sitemap ei ole kahjuks mingi imeline fail, mis aitaks sul kodulehe positsiooni kohe märgatavalt tõsta. See fail aitab otsingumootoril lihtsasti sinu koduleht endale selgeks teha ja seejärel hakata andma sellele õiget positsiooni näiteks Google otsingutulemustes.

Kui kasutad oma kodulehel Yoast SEO pluginat, millest oli eelnevalt korra juttu, siis see plugin loob selle XML sitemapi automaatselt ning sina ise sellepärast muretsema ei pea.

Selleks, et saaksid kontrollida, kas sinu kodulehel toimib XML sitemap, tee nii: lisa enda kodulehe aadressi URL-ile juurde /sitemap_index.xm

Näiteks kui mina tahan Highway Media kodulehel seda testida, siis näeks aadressi reale trükitav rida välja selline: https://highwaymedia.ee/sitemap_index.xml

6. Optimeeri oma blogipostituste SEO

Tegelikkus on aga see, et SEO on pidev protsess, mis kestab koguaeg mil sinu koduleht on töös.

Tihti arvavad WordPressi kodulehe omanikud, et kui nad installivad vajaliku SEO tarkvara oma kodulehele, siis ongi juba piisav. Tegelikkus on aga see, et SEO on pidev protsess, mis kestab koguaeg mil sinu koduleht on töös. Seda muidugi siis, kui soovid võimalikult head tulemust saavutada.

Yoast SEO plugin lubab sul lisada otsingumootori jaoks pisut teistsuguse pealkirja, mis on koostatud just õigetest võtmesõnadest, mida antud teemae otsijad võivad kasutada googledades. Samuti saad muuta pisikest mõnerealist kirjeldust, mis seotud sisu ja pealkirjaga ning seda kuvatakse otsingumootoris pealkirja all. See annab otsijale esimese info, kas on üldse mõtet klikkida sinu kodukale või mitte. Ehk siis antud kirjelduse roll on väga oluline hea tulemuse saavutamiseks.

Kui näed vaeva oma kodulehele sisu loomisega, siis ole hea ja näe vaeva ka nende SEO jaoks vajalike parameetrite täitmisega. Muidu võib osa sinu panust minna kaduma.

7. Jälgi, et sinu koduleht oleks kiire ja turvaline

Isegi siis, kui oled kõiki SEO näpunäiteid kasutanud oma WordPressi kodulehel võib aeglane ja ebaturvaline koduleht otsingumootorite jaoks nende eelistustes langeda ning sellepärast võid ka ilma jääda mõnest väga väärtuslikust kliendist.

Optimeeri oma kodulehe kiirus nii heaks kui võimalik

Interneti ajastuga seotud uuringud on näidanud, et keskmise inimese tähelepanu on lühem kui seda on kuldkalal.

Kodulehe külastajad otsustavad vaid mõne sekundiga, kas nad tahavad jääda kodulehele, kuhu nad on sattunud või lahkuvad kohe. Seega on esmamulje üks olulisemaid asju üldse. Kui sinu koduleht avaneb aeglaselt, siis võid kindel olla, et enamus külastajaid lahkub sinu kodulehelt enne kui nad üldse näevad infot, mida sa soovid neile näidata.

8. Väga oluline on optimeerida piltide suurused oma WordPressi kodulehel

Pildid on palju paremad tähelepanu tekitajad kui seda on tekst sinu kodulehel. Kahjuks on aga pildid need, mis mõjutavad väga tugevalt meie kodulehe laadimise kiirust. Kui sa sellele tähelepanu ei pööra ja laed näiteks otse fotokast pildid oma veebilehele, siis võid jällegi kindel olla, et tapad kodulehe kiirusest enamuse.

Selleks, et seda vältida peaksid sa kõik kodulehele minevad pildid ükshaaval üle vaatama ja vajadusel neid nn töötlema. Selleks on erinevaid võimalusi. Kas kasutada mõnda pilditöötluseks mõeldud professionaalset programmi nagu Photoshop või hoopis mõnda veebirakendust. Ma ise kasutan selleks üldiselt Photoshopi mõnda rakendust, kuid väga eduliselt saab selleks ka kasutada TinyPNP nimelist veebirakendust.

Kui sa oled fotograaf ja sinu kodulehele läheb palju pilte, siis soovitan kasutada septsiaalset, pluginat mis on sellise asja jaoks loodud. Need muudavad vajalikud mahud ise ära ja palju tööd jääb sul endal tegemata. Üks selline plugin on: Enviragallery

Kokkuvõte

SEO on sinu kodulehe jaoks oluline kui soovid, et sinna satuks võimalikult palju külastajaid/potentsiaalseid kliente. Kui sul pole korralik ja SEO otsingumootori jaoks arusaadav leht, siis on sinu koduleht justkui pood keset kõrbe. See võib olla väga vinge ja kõike muud aga keegi lihtsalt ei tea selle olemasolust ning seega ei jõua sinna ka ükski huviline. Selleks, et tõsta oma positsiooni otsingumootori nimekirjas ei pea sa tingimata olema spetsialist.

Piisab kui teed ära mõned lihtsad muudatused ja oledki juba sammukese jagu lähemal uutele müükidele.

Toredat pusimist ja kui abi vaja, siis võta julgelt ühendust.

KUI SUL ON KÜSIMUSI ANTUD TEEMAL VÕI NÄITEKS VAJA KODULEHTE, SIIS VÕTA ÜHENDUST