“ Kõik ju töötas kenasti ja ma ei tahtnud riskida sellega, et kui teen uuenduse, siis läheb midagi kodulehel katki”

Olen väga tihti kokku puutunud kurbade kodulehe omanikega, kelle veebileht on katki läinud või sootuks kadunud. Enamus põhjuseid on seotud sellega, et pole uuendatud WordPressi. Üldine seisukoht on olnud, et pole ju vaja sellele enne tähelepanu pöörata, kui midagi totaalselt katki on. Paraku võib WordPressi kodulehe mitte uuendamine põhjustada suuri kahjusid.WordPressis olev koduleht palub sul uuendada mitmid asju. Kõik sinu programmid (pluginad) uuenevad pidevalt ning seeläbi ka sinu wordpresssi teema uueneb. Isegi need teemad ja programmid, mida sa ei kasuta aga on sinu WordPressis, uuenevad samuti. Loomulikult ka WordPress ise teeb mõne kuu tagant mõne suurema uuenduse aga väiksemad lisauuendused võivad olla iga nädal.Aga kui kõik toimib sinu kodulehel praegu hästi, siis kas sa peaksid üldse vaeva nägema kõigi nende uuendustega? Sa ju oled kuulnud neid hoiatusi, et enne uuendusi tuleb teha kodulehest tagavarakoopia, sest suure tõenäosusega lõhub uuendamine sinu kodulehe. Lisaks sellele, et see võib lõhkuda funktsionaalseid asju (seda mida su koduleht teeb) võib see mõjutada ka kogu välimust ehk disaini jne.

“Vastus, jah sa pead kindlasti uuendama oma kodulehte regulaarselt!”

 

Siin on mõned põhjused, miks regulaarne kodulehe uuendamine on oluline:

1. Uued omadused

See on kõige selgem põhjus uuendamiseks. Uuendused lisavad sinu kodulehele ja selle haldamisse uusi vajalikke omadusi! Mõnikord on need uued omadused väga huvitavad ja suured, mõnikord on neid aga isegi raske märgata, kuid alati on hea saada ligi kõige uuematele asjadele. Vahel uuendustest tulenevad muutused muudavad väga vähe sinu töökorraldust WordPressis.

Põhjus seisneb WordPressi arendajate eeldusel, et sina käid uuendustega alati kaasas ja seetõttu võetakse uuendusedkasutusele järk järgult. See aitab vältida liiga suurt ja kontrastset muutust WordPressis ning tänu sellele ei pea sa hakkama tohutult vaeva nägema kõige uue õppimisega. Mis tähendab, et kui uuendad oma WordPressi regulaarselt pead harjuma ainult mõne väikese muudatusega kodulehe haldamises, kuid kui teed seda kuue kuu või rohkema tagant võib edasine protsess olla väga aeganõudev ja keerukas. Samuti võivad WordPressis olevad programmid minna omavahel totaalselt sassi ning põhjustada kodulehel palju kahju.

 

2. Turvalisus

Muidugi on sul lihtsalt väike tavaline koduleht, mitte väga suure külastatavusega, miks peaks keegi tahtma seda häkkida või rünnata? Vastus sellele küsimusele on, et iga WordPressi koduleht on sellise tegevuse sihtmärk. See ei ole sellepärast, et WordPress ei ole turvaline vaid sellepärast, et WordPress on nii laialt levinud tarkvara.

WordPressi kasutab tänaseks üle 25% kogu internetis olevatest kodulehtedest, mis omakorda tähendab seda, et seal on ka häkkerid, kes üritavad lõigata kasu WordPressi kodulehtedesse häkkides.

Häkkereid ei huvita absoluutselt, kui suur on sinu koduleht ja kui suur on selle lehekülje külastatavus – nad lihtsalt tahavad kasutada sinu kodulehe elujõudu selleks, et välja saata kõikvõimalikku spämmi. Selleks võivad nad kasutada näiteks sinu Google Ads-i ja suunata kasutajad hoopis näiteks Viagra kodulehtedele. Kui Sinu koduleht on elujõust tühi, siis liigutakse edasi järgmise kodulehe kallale jne.

Aga mis sellel kõigel on seost uuendustega?

Igakord kui keegi leiab WordPressist turvaauke, mis võiks haavata seda kasutavaid kodulehti, alustab WordPressi meeskond koheselt selle probleemi eemaldamisega. Sama käib ka kõigi lisaprogramide (pluginate) ja teemade kohta, mida sinu koduleht kasutab.

Kõige olulisem selle juures on, et kui tuleb ilmsiks mõni selline turvaauk, kas WordPressis, lisaprogrammides või teemades, siis peale selle probleemi parandamist ja uuenduse väljalaskmist tehakse see info avalikuks. Mis tähendab, et kui sa pole uuendustega kaasa läinud, siis on turvaauk teada kõigile ning sinu kodulehte on väga lihtne häkkida. Sellepärast ongi ülimalt oluline hoida alati oma koduleht uuendatud kõige värskema uuenduse poolt.

 

3. Sa ei saa uuendust lõpmatult edasi lükata.

Mis iganes sa ka ei otsusta täna, siis kunagi pead ikkagi oma kodulehte uuendama. Sa ei saa hoida vana versiooniga kodulehte töös igavesti. Mingi aeg tekib sul näiteks idee lisada oma kodulehele mõni uus vidin või muuta disaini uuemaks. Kõik need tegevused nõuavad viimase uuenduse kasutamist, kas WordPressi, programmide või teemade poolt.

Mida tihedamini sa oma kodulehte uuendad seda vähem probleeme uuendused põhjustavad, kui üldse põhjustavad. ui sa jätad vahele mitu versiooni (näiteks liigud versioonilt 3.7 versioonile 5.2), siis suure tõenäosusega tekivad ka uuendamisel probleemid.

Väga tihti on sellise tegevuse või siis pigem tegevusetuse tulemus see, et sinu kodulehega pole enam midagi teha. Enamik veebiarendajaid keeldub selliseid kodulehti edasi arendamast või parandamast, kuna see osutub tihtipeale keerukamaks/kallimaks, kui uue kodulehe tegemine.

 

Kokkuvõtteks

Sa võid mõelda, et sa ei pea oma kodulehte uuendama kuna täna toimib kõik kenasti. Kuid pikemas perspektiivis põhjustab kodulehe mitte uuendamine kindlasti palju probleeme. Järjepidev uuendustega kaasas käimine muudab sinu veebilehe toimimise tunduvalt riskivabamaks ning see on väga oluline osa sinu WordPressis olevast kodulehest.

KUI SUL ON KÜSIMUSI ANTUD TEEMAL VÕI NÄITEKS VAJA KODULEHTE, SIIS VÕTA ÜHENDUST