Kas oled kunagi mõelnud üldse WordPressi hooldusega seotud tegevuste peale või üldse sellele, et sinu koduleht midagi sellist võiks vajada?

Enamasti hakatakse antud teemapeale mõtlema alles siis kui koduleht on totaalselt katki ja tuleb hakata uut lehte tegema.

Regulaarne hooldus ja vajalikel näitajatel silma peal hoidmine aitab hoida kodulehe tervena ning seeläbi töötab WordPressi koduleht sinu heaks nii nagu vaja. Sinu WordPressi koduleht on väga võimas süsteem, mis koosneb mitmetest erinevatest osadest. Näiteks kodulehe server, kus koduleht paikneb, WordPressi tarkvara ise, lisaprogrammid, mille abil koduleht funktsioneerib ja teemad, mis annavad välimuse kodulehele. Kõige selle peal on veel sisuna pildid ja tekstid. Kõik need asjad kokku moodustavad kodulehe, mida sinu kliendid külastavad ja seeläbi toob sulle sisse raha.

Kui tihti sa peaksid teostama WordPressi hooldusega seotud toiminguid?

Kui sinu koduleht on kõrge külastatavusega ja seal tehakse palju erinevaid toiminguid, siis tuleks korralik hooldus teha vähemalt iga kolme kuu tagant, kui koduleht on rohkem nn visiitkaart ningseal väga palju külastajaid ei käi, siis vähemalt iga kuue kuu tagant.

 

Vaatame nüüd üle põhilised asjad, mis peaksid kindlasti hoolduse käigus üle vaatama:

1. Vaheta kõik kodulehel kasutatavad paroolid

Parool on esimene kaitse, mis hoiab ära mitte oodatud külastajate pääsemist sinu kodulehele. Alati kasuta tugevaid paroole, mis on unikaalsed ja keerukas ära arvata. See soovitus laieneb ka FTP ja andmebaaside paroolidele. Ära kasuta paroole näiteks: parool1234 või lihtsalt password!

Isegi siis kui kasutadki väga unikaalset ja keerukat parooli, tuleb seda aegajalt vahetada kuna tegelikult pole mitte ükski parool kindel, erinev on lihtsalt nende lahti muukimiseks kuluv aeg. Kui sa kasutad korralikku WordPressi turvalisust tagavat tarkvara, siis tuletab see sulle sundival viisil ise meelde. Meeldetuletus on nii, et mingi aja tagant oled sunnitud oma parooli vahetama, sest muidu ei saa sa enam oma kodulehele sisse logida. Kuna inimloomus on üsna laisk siis on selline sundiv võte üsna tõhus moodus.

 

2. Tee regulaarseid tagavarakoopiaid ehk backupe kogu oma kodulehest

Tagavarakoopia tegemine on üks olulisemaid WordPressi tööriistu sinu arsenalis. On olemas väga erinevaid ja häid programme, mis seda teha aitavad. Mina soovitan Ithemes Backupbuddy, mille kohta saad infot siit: https://ithemes.com/purchase/backupbuddy/ .

Tagavara koopiaid saab panna tegema automaatselt aga veendu ka selles, et need koopiad on tehtud õigesti. Üks suur eksimuse koht on näiteks see, et teed tagavarakoopiad ainult oma kodulehe sisust aga mitte kogu kodulehe andmebaasist. Nüüd kui peaks midagi juhtuma ja soovid kodulehte tagavarakoopiast käivitada, siis on see kahjuks kasutu. Seega testi aegajalt tagavarakoopiaid.

Hoia alati oma kodulehe tagavarakoopia turvalises kohas (mitte oma arvutis), näiteks Google Drive, Dropbox või mõni muu analoogne teenus.

 

3. Jälgi alati WordPressi uuendusi ja tee need ka viivitamatult ära

Uuem WordPress sisaldab juba sisse ehitatud uuendamise süsteemi, mis seisab selle eest hea, et sinu koduleht kasutaks kõige uuemat tarkvara. See aga ei tee ära uuendusi kodulehel kasutavatel lisaprogrammidel ja teemadel ehk neid pead ise tegema. Mõnedel juhtudel on ka kodulehel nn maha keeratud automaatne WordPressi uuendus. Seega tuleb ka seda ise teha. Veendu alati, et sinu koduleht kasutaks kõige uuemat tarkvara. See pole soovitus vaid kohustus ning seda selleks, et sinu WordPressi koduleht töötaks nii nagu peab.

 

4. Kontrolli kommentaare ja eemalda spam postitused

Kui sinu kodulehel on juba vajalik tarkvara, mis hoiab spam kommentaarid eemal, siis üldiselt sul selle probleemiga silmitsi seista ei tule. Kui aga pole vajalikku tarkvara, siis ründavad alatihti sinu kodulehe kommenteerimisalasid spämmi robotid, kes sinna igasugu “huvitavat” postitavad. Kui neid kommentaare on mõned üksikud, siis kustuta need lihtsalt käsitsi ära ja paigalda oma kodulehle selle vastane tarkvara, näiteks AKISMET .
Kui aga sinu koduleht on pihta saanud suurema rünnakuga. siis võib späm kommentaare olla seal tuhandeid. Nende eemaldamiseks aja kokkuhoiu mõttes kasuta kindlasti spetsialisti abi.

 

5. Testi läbi kõik WordPressi vormid


Suure tõenäosusega on sinu WordPressi kodulehel mõni vorm, mille kaudu saab kodulehe külastaja, kas esitada päringu või midagi muud sellist teha. See vorm saadab sinu valitud e-maili aadressile soovitud info. Kontrolli kindlasti üle, kas need vormid töötavad nii nagu peavad. Võib ette tulla näiteks, et vorm on mingil põhjusel katki ja lõpetanud töötamise ning päringud ei jõuagi sinu postkasti

 

 

6. Optimeeri oma WordPressi andmebaasi

WordPress talletab enamus oma andmetest otse enda andmebaasi. See sisaldab näiteks kogu sisu, kommentaare, kasutajaid ja seaded.

Pika aja jooksul koguneb sinna andmebaasi palju ebavajalikku. Näiteks vanad kodulehe tagavarakoopiad, mis koormavad kõvasti kodulehe kiirust. Ebavajaliku eemaldamine aitab muuta sinu kodulehte kiiremaks ja paremini toimivaks, mis on oluline kodulehe külastajate jaoks. Kodulehe andmebaasi sisuga saad näiteks eelnevalt mainitud BackupBuddy plugina abil aga kindlasti leiab googleldades veel muid võimalusi.

 

7. Tee läbi kiiruse testid

Paljud kodulehe omanikud pööravad WordPressi kiirusele tähelepanu ainult siis, kui nad on uue kodulehe loonud. Mida aeg edasi lisatakse kodulelehe juurde sisu, lisaprogramme jms. Kõik need asjad aga mõjutavad sinu kodulehe toimimist ja selle kiirust.

Kiire koduleht pole ainult vajalik kodulehe külastajate jaoks vaid on ka oluline indikaator otsingumootorite jaoks ning seal parema positsini saamise tarbeks. Saad oma kodulehe kiirust testida näiteks Google PageSpeed Insights rakenduse abil.

 

8. Leia ja eemalda 404 errorid oma WordPressi kodulehelt

Kui kodulehe külastaja soovib sinu kodulehel külastada lehte, mida tegelikult ei eksisteeri siis WordPress kuvab kasutajale 404 error lehe.

404 error lehe kuvamine ei tähenda midagi hullu ja väga muretsema ei pea. Veendu lihtsalt, et sinu kodulehel pole näiteks linke mis ei juhi kuhugi, vahest on lehe asukoht muutunud aga link on jäänud vanaks. See error ei tee rohkem pahandust, kui muudab kasutaja mugavust pisut halvemaks ja seeläbi võib külastaja lahkuda sinu lehelt.

Selleks, et neid lehti paremini avastada on jällegi olemas palju erinevaid 404 lehtede träkkimise programme WordPressile. Neid leiad väga lihtsasti googeldades või näiteks vali see: 404page plugin  või kasuta selleks Google Search Console.

 

9. Leia ja paranda katkised lingid

Kui sinu koduleht kasvab, siis mingil hetkel avastad, et kodulehelt välja juhtivad lingid mõnele teisele kodulehele võivad olla vananenud. See võib tähendada, et neid lehti ei eksisteeri enam või on leht vahetanud asukohta.

Katkiste linkide probleem ei käi ainult kodulehelt välja juhtivate linkide kohta. Kontrolli üle piltide lingid, vormide lingid ja vead sinu enda kodulehe sisestel linkidel. Sellised katkised lingid rikuvad kasutaja mugavust, mis tähendab, et nad võivad lahkuda väga kiirelt sinu kodulehelt. See aga mõjutab juba otsingumootorite hinnangut sinu kodulehele. Selle probleemi jaoks on samuti olemas WordPressi pluginad, mis aitavad need katkised lingid avastada ja eemalda.

 

10. Teosta sisu ja SEO auditeid

Järgmine oluline punkt, millele pead oma regulaarses hooldusplaanis rõhku panema on kodulehe sisu. Selle jaoks on olemas suurepärased tööriistad, mis aitavad sul olemasolevat sisu analüüsida, kasuta selleks Google Search Console ja Google Analytics -it.

Google Analytics aitab sul mõista, kus kaudu kodulehe külastajad jõuavad sinu kodulehele ja mida nad seal teevad. See aitab näiteks mõista, millist kodulehe sisu osa külastajad enam loevad ja millist üldse mitte. Google Search Console näitab sulle sinu kodulehe otsingu analüütikat. See aitab mõista, millised sinu poolt optimeeritud otsingusõnad on olnud edukad ning millised vajavad muutmist. Samuti saad sealt näha kus positsioneerib sinu mingi leht otsingumootris ja palju muud vajalikku.

 

11. Optimeeri pildid, mis on sinu WordPressi kodulehel

Pildid on tihtilugu ühed suurimad kodulehe kiiruse maha tõmbajad. Seda näiteks sellepärast, et need on liiga suured mahult ja nende üleslaadimine külastaja ekraanile võtab lihtsalt aega. Sellepärast on väga oluline kriitilise pilguga vaadata üle piltide maht, mida nad kasutavad sinu WordPressi kodulehe andmebaasis. Selleks, et saaksid piltide mahtu vähendada ilma kvaliteeti kaotamata on näiteks selline tööriist: TINYPNG. Kindlasti tuleks pildimahu vähendamine teha ära enne selle laadimist WordPressi andmebaasi.

 

12. Vaata üle WordPressi turvaprogrammi logid

Mõni kasutaja ei saa sellest aru, et koduleht on sattunud rünnaku alla enne, kui koduleht on näiteks väga aeglane või mõni muu probleem on tekkinud. Selle kohta, mis on enam levinud märgid kodulehe rünnaku kohta saad lugeda siit: 8 märki, et sinu WordPressi lehte on häkitud

Kui sinu WordPressi koduleht kasutab korralikku turvatarkvara, siis on sellel üldiselt ka peal lisavidin, mis võimaldab kontrollida erinevaid logisid kodulehel. See võimaldab sul aru saada, kas koduleht on mõne selletaolise pahavara huviorbiidis või mitte

Kokkuvõtteks

Enamus WordPressi hoolduspunktid on ohutud ja ei sega sinu kodulehe normaalset toimimist. Kui teed regulaarset hooldust, siis ilmselt toimib sinu WordPressi koduleht suurepäraselt. Kodulehe hooldusvajadust võib võrrelda ükskõik mille muuga, mida igapäevaselt kasutame. Näiteks auto, kui hooldame seda nii nagu peab, siis ei tule meil väga palju muretseda ning sama on ka kodulehega.

KUI SUL ON KÜSIMUSI ANTUD TEEMAL VÕI NÄITEKS VAJA KODULEHTE, SIIS VÕTA ÜHENDUST